Országos árvízi törzsvezetési gyakorlat

2025. április 23. 14:59

Április 23-án egy árvízi törzsvezetési gyakorlat erejéig részlegesen működésbe lépett a Katasztrófavédelmi Koordinációs Tárcaközi Bizottság Nemzeti Veszélyhelyzet-kezelési Központja (KKB NVK). A gyakorlat során a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság munkatársai az Országos Vízügyi Főigazgatóság, az Országos Rendőr-főkapitányság, a Magyar Honvédség, a MÁV-Volán Csoport és a HungaroMet Zrt. szakértőivel, valamint a BM OKF Operatív Törzsével és a helyi operatív munkaszervekkel működtek együtt. A gyakorlat a Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságok bevonásával zajlott.

A gyakorlat forgatókönyve szerint április 21-22-én jelentős mennyiségű csapadék hullott le az Északkeleti-Kárpátokban, főként a Felső-Tisza vízgyűjtőjén, amely számottevő felszíni lefolyást eredményezett és az alacsony mederteltség ellenére is heves áradás kezdődött a Tisza felső folyásán.

Az Országos Vízügyi Irányító Törzs április 21-én működésbe lépett, és a védekezéssel érintett vízügyi igazgatóságok megkezdték a várhatóan szükséges védekezési munkák előkészítését. Kijelölték az ideiglenes védelmi létesítmények kiépítésének és a központi homokzsáktöltő-telepek kialakításának helyét, meghatározták a kritikus védelmi pontokat, hogy az esetlegesen kitörő víz minél kisebb károkat okozzon, és azt mihamarabb visszavezessék a folyóba. 

A gyakorlat feltételezése szerint hazánkban a Tisza folyó április 22-én hajnalban Tiszabecsnél kezdett áradni, de számítani lehetett arra, hogy a Felső-Tiszán több területen, így Tivadar, Vásárosnamény, Záhony térségében a vízszintek a korábban mért legmagasabbakat jelentős mértékben meghaladják majd. A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója április 22-én 12 órától készenlétet rendelt el az érintett katasztrófavédelmi operatív munkaszervek, valamint a HUNOR központi mentőszervezet részére. A főigazgató döntése alapján a HUNOR április 23-án Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyébe indult a védekezési munkálatok támogatása érdekében. A kormány reggel hét órától veszélyhelyzetet hirdetett ki a Tisza áradása által veszélyeztetett vármegyék, azaz Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg teljes közigazgatási területére. A katasztrófavédelem főigazgatója ezt követően tényleges veszélyhelyzeti működést rendelt el az érintett katasztrófavédelmi operatív munkaszervek részére. A Katasztrófavédelmi Koordinációs Tárcaközi Bizottság mellett a katasztrófavédelem operatív törzset működtetett, az érintett vármegyékben a területi és a helyi védelmi bizottságok koordinálták a védekezési munkát. 

A Tisza a legkritikusabb helyeken a kiépített töltések koronaszintje fölött tetőzött, ezt megelőzően nyolc település csaknem hatezer lakóját ki kellett telepíteni, és további települések több mint négyezer-hétszáz lakosának kitelepítésére kellett felkészülni. 

A gyakorlaton azok voltak jelen Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében is, akik éles helyzetben, árvíz esetén a tervezés, koordinálás, kitelepítés, befogadás folyamataiban aktívan részt vennének. Az igazgatóságon működött a gyakorlat keretében a Területi Védelmi Bizottság katasztrófavédelmi munkacsoportja is. A tervezési, végrehajtási feladatokban pedig a rendőrség, az illetékes vízügyi igazgatóságok, a kormányhivatal több főosztályának, a Területi Védelmi Bizottság, a Magyar Közút, a Magyar Vöröskereszt vármegyei munkatársai is részt vettek.

Fotó: SZSZBVMKI